Kašperské Hory jsou srdcem Šumavy. Krásné vycházky a výlety se dají dělat přímo z Kašperských Hor nebo se dá použít autobus, který jezdí poměrně často na Srní, Modravu, do Sušice…

V samotných Kašperských Horách je možné navštívit tři kostely – sv. Markétu, sv. Mikuláše a Pannu Marii Sněžnou, kde třeba sv. Mikuláš je třetím nejstarším kostelem na Šumavě. Krom toho je zde Museum Šumavy s velmi zajímavými sbírkami historického skla, soch a obrazů z místních kostelů, lidového umění i lidových předmětů denní potřeby včetně krásných betlémů i rozsáhlou přírodovědnou sbírkou. Krom tohoto musea stojí za návštěvu i Museum motocyklů a lidových hraček. Pro poučení i zábavu lze navštívit i informační středisko Národního parku v bývalých kasárnách na okraji městečka. Nedaleko Kašperských Hor stojí už od roku 1356 hrad Kašperk se dvěma prohlídkovými trasami a spoustou zajímavých akcí pro děti i rodiče. Amálino údolí pod Kašperskými Horami je malebné místo se Zlatým potokem, zbytky staveb, kde se vyráběly sirky a dřevěný drát, mnoha středověkými zlatonosnými štolami i moderní seismickou stanicí. Nad tímto údolím se nachází malá osada Červená, překrásná stará vesnička uprostřed hor a lesů, známá i velikým stádem bizonů.

Kolem Kašperských Hor vede mnoho naučných stezek – Stezka Zlatokopů, Strážců hranice, Stezka původními vesnicemi a další. Všechny vychází od kostela na náměstí a na městském informačním středisku mají jejich popis a mapky.

Krom spousty pěších, cyklistických i běžkařských výletů po Šumavě, ať už na náhorních planinách kolem Kvildy a Horské Kvildy, na Modravě či kolem Srní a Vchynicko-Tetovského kanálu je možné navštívit krásná šumavská jezera Černé a Čertovo, Prášilské, nebo jezero Laka, slatě – Jezerní, Tříjezerní, Chalupskou a další, podívat se na Alpy z vrcholu Oblíku nebo si prohlédnout pozůstatky zaniklých osad, které můžeme tušit jen podle pár zbytků starých základů a několika ovocných stromů.

Přímo v místě je Skiareál Kašperské Hory, v krátké dojezdové vzdálenosti pak i náročnější lyžařské terény. Na řece Otavě je možno jezdit na raftech a kánojích, rybařit, koupat se. V nevelké vzdálenosti od Kašperských Hor je i lanové centrum, paintball a dvě zážitkové trasy – Šumavou v korunách stromů, jedna na české, druhá na bavorské straně hranice.

Akvapark je v nedalekém Zwieselu a v nejbližší době bude dohtoven akvapark v Sušici. Díky blízkosti Bavorska se nabízí i turistika, prohlížení památek, zážitkové aktivity a nakupování v německé části Šumavy, v Bavorském lese.

Přímo v místě i v ostatních místech Šumavy se nabízí vyjížďky na koních. Kromě hradu Kašperka je nedaleko i hrad Rabí a Velhartice.

Ať je jakékoliv počasí a jakákoliv roční doba, na Šumavě se nelze nudit a vždy se tu dá podnikat spoust zajímavých akci. Budeme rádi, když nám dovolíte pomoci Vám s Vaším denním programem. V každém případě doporučujeme začít dovolenou návštěvou informačního střediska v budově radnice, kde Vám krom spousty tipů na výlety dají i prospekty, mapky a jízdní řády turistických autobusů. Zároveň je možné zakoupit si tam velké mapy, mnoho publikací o Šumavě i tradiční šumavské produkty a vkusné upomínky. Jejich webové stránky jsou: http://www.sumavanet.cz/ickhory/